Vo štvrtok 4. 5. 2023 sme sa zúčastnili zaujímavej exkurzie, ktorá začala v Liptovskej vodárenskej spoločnosti v Liptovskej Ondrašovej. LVS zohráva dôležitú úlohu v živote prírody, a teda aj každého jedného z nás, pretože čistí odpadovú vodu z celého okresu Liptovský Mikuláš a ako úžitkovú vodu ju vracia späť do Váhu.
Privítala milá pani, ktorá nás najprv poučila, ako sa máme v areáli čističky správať. Dozvedeli sme sa nové informácie, ktoré nám pomohli pochopiť zložitý systém čistenia odpadovej vody. Čistenie odpadovej vody sa skladá z dvoch častí, mechanického a biologického. My sme mali šťastie, pretože počas našej exkurzie, pracovalo veľké šnekové čerpadlo, ktoré dvíhalo odpadovú vodu asi o 7 metrov, aby ďalej mohla tiecť samospádom. Privádzalo ju do menšej budovy, kde boli hrablice na zachytávanie hrubých nečistôt a bol tam najväčší smrad z celej vodárne.
Potom sme prechádzali cez jednotlivé stupne mechanického čistenia, ako sú lapáky piesku, potom jemné hrablice na zachytenie všetkých menších plávajúcich nečistôt, potom popri veľkých sedimentačných nádržiach, v ktorých sa na dno usadzuje primárny kal, ktorý sa ďalej využíva tak, že vzniká z neho bioplyn, ktorý v čistiarňach využívajú na vykurovanie. Potom sme prešli k biologickému čisteniu odpadovej vody – tu sa v aktivačných nádržiach pomocou mikroorganizmov odstraňujú rozpustné organické látky z vody. Mikroorganizmy potrebujú kyslík, preto sa aktivačné nádrže neustále prevzdušňovali. Po biologickom čistení je už voda pripravená sa vrátiť späť do rieky. Naša prehliadka čistiarne končila pri výpuste úžitkovej vody z čistiarne do rieky Váh.
V rámci čistiarne sme si prezreli aj laboratórium, v ktorom kontrolujú kvalitu vody. Pani laborantka nám ukázala, ako vyzerá pred vstupom do čističky a na konci procesu čistenia. Mohli sme si aj vyskúšať, ako sa pipetuje.
Z vodární sme sa potom presunuli na cyklochodník, kde nás už čakali pracovníčky SMOPaJ-u, aby nám oboznámili s lužným lesom, ktorý sa tu nachádza. Zo stromov ho tvoria hlavne vŕby a topole. Boli sme rozdelení do troch skupín, a postupne sme sa striedali pri stanovištiach. Pri Váhu sme mohli sme pozorovať a pomocou atlasu aj spoznávať rôzne vtáky, ktoré žijú v lužných lesoch, ako je čajky, rybáre, kačice a uvideli sme aj ďatľa malého. Poznávali sme aj obojživelníky, plazy žaby a hmyz, ktoré v tomto lužnom lese žijú ako sú mloky, vretenice, užovky, skokany zelené a hnedé a ropuchy, vážky, šidlá, potočníky... Potom sme spoznávali kvety a kríky, ktoré tu rastú a ochutnali sme aj rôzne bylinky, napríklad chmeľ, žihľavu, cesnačku, túžobník, púpavu a spoznávali sme aj huby, ktoré v lužnom lese rastú. Na treťom stanovišti, sme sa dozvedeli niečo o horninách a mineráloch, ktoré sa nachádzajú v Jalovčianke a ich pôvode, merali sme teplotu a vody a obsah minerálov v nej pri výpuste z čističky a na Jalovčianke a hodnoty sme porovnávali.
Bolo to veľmi zaujímavé.
Na koniec exkurzie sme sa premiestnili do Experimentálnej hydrologickej základne
Hydrologického ústavu SAV v Liptovskej Ondrašovej.Zopakovali sme si ako kolobeh vody
v prírode.
Potom pán Danko ukázal kde sa nachádzajú meteorologické stanice v blízkosti našej obci.
Potom nám ukázal prístroje a zariadenia, ktoré sa na základni nachádzajú
a vysvetlil nám princíp ich fungovania.Plný zážitkov sme sa peši vrátili do školy.
Trieda 7.A