Dňa 23.3.2011 zavítala do našej ZŠ v Bobrovci nevídaná návšteva. Šesť chlapov. Mali vysoké čižmy, okované topánky, väčšina mala zimné uniformy 1. československého armádneho zboru. Jeden z nich mal sivozelenú uniformu nemeckého vojaka. Efektný dojem umocňovali dva guľomety, tri samopaly, jedna karabína a dve pištole.Tie si priniesli ako výzbroj.
V tento deň ( 23.3.) prebehli ich prednášky o bojoch na Liptove v r. 1945, obohatené o opis zbraní, uniforiem, výstroja a výzbroja, ktoré si so sebou priniesli.Našich žiakov najskôr postavili do pozoru v 7. A, potom v 9.A,B a napokon počas triednickej hodiny v 7.B triede.
V piatok 25.3.2011 čakal všetkých žiakov školy nevšedný zážitok. Najskôr piati a po príchode posíl oveľa viac vojakov v dobových uniformách z r. 1945 opisovalo zvedavým záujemcom svoje oblečenie, výstroj a výzbroj. Posili prišli na americkom terénnom vozidle Dodge, ktorý používal 1. československý armádny zbor. Nemci sa doviezli na ľahkom prieskumnom obrnenom vozidle prezývanom Korytnačka. Po opise začal hlavný zážitok v podobe držania zbraní, či lezenia do obrneného transportéra Wehrmarchtu. Najväčší záujem bol však o vozenie sa v terénnom aute, takže maskovaní prieskumníci so samopalmi v rukách museli deti organizovať, aby si každý záujemca našiel miesto na korbe auta a mohol sa aspoň chvíľu povoziť.
Chlapci, ktorých armáda a bojová technika vždy viac zaujímali, mohli v tento deň vidieť sovietske samopaly Špagin PPŠ 41, nemecký MP 40, sovietsku karabínu Mosin-Nagant, pištole Tokarev TT 30, ľahký guľomet Degťarev vzor 1927, no i nemecký ľahký guľomet s kadenciou 1200 rán za minútu. Prieskumník mal so sebou aj vtedajší „mobilný“ telefón s dosahom 6 kilometrov.
Nie všetky súčiastky a technika boli úplné originály z 2. svetovej vojny, niektoré boli len vydarené repliky. Podstatné však bolo, že žaci mali z akcie veľký zážitok, ktorým sa spestrilo, sprítomnilo a obohatilo vyučovanie dejepisu vďaka Klubu priateľov vojenskej histórie Slovenska. 25. marec 2011 si naši žiaci určite zapamätajú ako nevšedný deň v ich živote pripomínajúci oveľa dramatickejšie dni bojov vo februári až apríli 1945, ktoré prebehli v Liptove na území obce Bobrovec medzi nemeckou armádou a Červenou armádou, v zostave ktorej bojoval aj 1. československý armádny zbor.