Anička Kučerová z 3.B prezentovala žiakom prvého stupňa prácu na salaši. Doniesla ukázať predmety, s ktorými pracujú valasi a bačovia, porozprávala aká ťažká, poctivá a záslužná je starostlivosť o ovečky. Deti sa mohli pýtať na všetko, čo ich zaujímalo – Anička vedela odpovedať na akúkoľvek otázku. Pohostila ich údeným syrom koláčikmi, ktoré smú jesť bačovia a valasi len na Veľkú noc a hlavne! – zapráskala bičom. Mimochodom je to víťazka 11. Majstrovstiev Bobroveckej doliny /kategória detí/ v plieskaní pastierskym bičom. A, že je to vec veľmi ťažká, len tak plesnúť bičom, aby vydal ten krásny zvuk, sa presvedčili aj okolostojace deti.
Ovčiarstvo
Škola v prírode Avena
- 34
Predposledný májový týždeň sa žiaci štvrtých ročníkov zúčastnili Školy v prírode v Relax hoteli Avena v Liptovskom Jáne. V nádhernom prostredí Jánskej doliny postupne podnikli rôznorodé poznávacie, športové a zábavné aktivity. Turistickými vychádzkami sa zoznamovali s okolitým prostredím.
Aktivity začali návštevou s prehliadkou Mini Slovenska. Videli rôzne slovenské pamiatky v mini verzii – hrad Strečno, Bojnický zámok, Svätojánsky kostol aj futbalové ihrisko a pod. Pomedzi miniatúry premávali malé farebné vláčiky, čo sa žiakom obzvlášť páčilo. Poobede a večer prebiehali rôzne športové hry (futbal, hádzanie, skákanie cez gumu...), kreatívne hry s prírodninami (tvorba prírodných obrazcov), hry podľa individuálneho záujmu aj spoločenské hry.
Nasledujúci deň si žiaci prezreli Jánsku kaďu, ktorej liečivá voda má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Ochutnali vodu z Jánskeho prameňa a vybrali sa na Jánsku rozhľadňu. Cestou pozorovali rôzne rastliny a živočíchy, pričom si opakovali a rozširovali vedomosti z prírodovedy. Deň bol ukončený zábavnými animačnými hrami s večernou diskotékou.
Ďalší deň podnikli dlhšiu turistickú vychádzku do Stanišovskej jaskyne. Odborný výklad o jaskyniach spríjemnil žiakom humornou formou pán sprievodca. Stanišovská jaskyňa nie je osvetlená, prehliadku deti absolvovali s čelovkami na hlavách, čo ich veľmi potešilo. Poobede prebiehalo opakovanie vedomostí formou pracovných listov a rôznych iných aktivít z viacerých predmetov.
Takzvané „Mokré hry“ sa žiaci zahrali v hotelovom bazéne, potom na izbách skupinovo tvorili plagát na vymyslenú akciu.
V škole v prírode sme mali aj návštevu pani Kyzekovú. Odbornou prednáškou o rastlinách žiakom rozšírila vedomosti z oblasti lesnej ríše. Aktivita prebiehala priamo v lese a bola spojená s ochutnávkou.
Škola v prírode bola ukončená záverečným vyhodnocujúcim večerom, na ktorom boli žiaci odmenení.
Cieľom školy v prírode bolo rozšíriť a upevniť si teoretické poznatky z vyučovania o praktické skúsenosti o prírode priamym pozorovaním. Následne si pobytom v prírode upevniť zdravie, rozvinúť telesnú zdatnosť a výkonnosť. Všetky plánované vzdelávacie a pohybové aktivity sa podarilo aj napriek nepriazni počasia uskutočniť. Žiaci odchádzali bohatší o nové spoločné zážitky, čím sa posilnili aj priateľské vzťahy v kolektíve a tak škola v prírode celkovo splnila svoj cieľ.
Servítková technika - 4.A
- 3
Voľné pracovné miesta
Výroba lavičiek
- 22
Na technickej výchove sa žiaci 8.A, 7.A, 6.A pričinili o zhotovenie pekných lavičiek z paliet. Deti vyberali klince, pílili, merali, brúsili, skrutkovali, natierali...Ďakujeme pánovi Frianovi za palety a aj pomoc pri montáži. Rozmiestnili sme ich v areáli našej školy a dúfame, že nám budú ešte dlho slúžiť.
Výchovné stretnutie
- 7
Dňa 21. 5. 2024 sa žiaci 5.A zúčastnili na výchovnom stretnutí POROZ-UMENIE v Žiline. Autorom projektu je Mgr.art. Zuzana Burianová, tanečnica, choreografka, ktorá predstavenie pripravila v spolupráci so Stanicou Žilina Záriečie pre účely rozvoja fantázie, spolupráce v triede a tým pomáhali predísť šikane, kultúrnej apatii či strachu z tanečného umenia.
V 60-tich minútach mali piataci možnosť zažiť postupne vznikajúce predstavenie a sami si vyskúšať pohybové-tanečné hry ako aj divadelnú techniku a spoločnou prácou predstavenie vytvoriť.
Cestu sme si spestrili návštevou OC Mirage a cestovaním vlakom. Spoločne sme prežili deň plný zážitkov a dobrej nálady.
Okresné kolo v atletike družstiev chlapcov a dievčat
- 13
Dňa 16.5.2024 sa žiaci a žiačky našej ZŠ zúčastnili na okresnom kole Atletiky, ktoré sa konalo na atletickom štadióne CVČ v Liptovskom Mikuláši. Súťažilo sa v ľahkoatletických disciplínach – šprint 60m, beh 800m, skok do diaľky, skok do výšky, hod raketou vortex, vrh guľou a štafeta 4x 60m. Žiaci za svoj výkon získavali body a ich súčtom sa bojovalo o víťaza.
Dievčatá sa umiestnili na 6. mieste celkovo z 15- tich škôl a chlapci tiež na veľmi peknom 7. mieste zo 16 –tich škôl.
Individuálne úspechy dosiahli: Hamrák Michal – 1.miesto v skoku do diaľky a tým si zabezpečil postup na krajské kolo do Čadce! Ďalej Rusinová Sofia – 2. miesto vo vrhu guľou a Cungu Valéria, Polomčáková Lívia, Rusinová Sofia, Spišiaková Viktória získali 3. miesto v štafete 4 x 60m!
Našu školu reprezentovalo družstvo dievčat: Blašťíková D., Cungu V., Chebeňová S., Marková L., Polomčáková L., Rusinová S. a Spišiaková V..
A družstvo chlapcov: Gajan M., Hamrák M., Kytka P., Grajko J., Kuna J., Kuna N., Meššo M., Španko M.. Všetkým ďakujeme za reprezentáciu!
ŠKD - exkurzia
- 7
V piatok popoludní sa tretiaci z ŠKD vybrali do Múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Múzeum je plné prekvapení, má pútavo spracované témy živej a neživej prírody s množstvom interaktívnych prvkov. Najvyššie poschodie múzea je venované horskému záchranárstvu, životu na salaši, histórii poľovníctva a včelárstva. Nazreli sme aj do interiéru Rainerovej útulne s expozíciou historického horolezeckého vybavenia. Deťom sa najviac páčila jaskyniarska plazivka, hľadanie fosílií a medvedí brloh, kde sa malí návštevníci mohli schovať. Múzeum je krásne a veľké. Jeden celý deň by nám nestačil na detailne prezretie. Strávili sme v ňom popoludnie plné zážitkov a nových informácií.Ďakujeme za zaujímavé a moderné múzeum v našom meste!
Oznam školskej jedálne
Milí rodičia ,
týmto vás chcem poprosiť o zahlasovanie pre našu školu v projekte "ČERSTVÉ HLAVIČKY" , do ktorej sme sa zapojili aj tento rok.
https://www.cerstvehlavicky.sk/
Hlasovať môžete každý deň až do 29.5.2024. Zatiaľ je naša škola na druhom mieste. Ďakujeme za naše deti.
Knieža z Popradu a jeho hrobka
- 9
Archeologický nález európskeho významu žiaci 6.A triedy mali možnosť vidieť v piatok 10.5.2024 v Podtatranskom múzeu v Poprade. Celou výstavou nás sprevádzala archeologička Tereza Štolcová, ktorá sa osobne podieľala na výskume spolu s otcom našej spolužiačky Maťky, pánom Milanom Laučíkom. Dozvedeli sme sa toho omnoho viac ako bežný návštevník. Knieža z Popradu bol dvadsaťročný, 177 cm vysoký mladík. Bol objavený v roku 2005. Pri bagrovaní pri výstavbe Priemyselného parku Poprad – Matejovce narazili na hrobku germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. stor. n. l. V hĺbke 5 m sa dokonale zachovala zastrešená drevená zrubová komora s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého, ako aj s pozostatkami potravy v keramických nádobách a predmetov dennej potreby v lykovej kazete.
Najprv sme si na obrovských tabletoch pozreli celú históriu hrobky a jej nálezy. Premiestnili sme sa do miestnosti, kde sme v tme na plátne pozerali, ako tých ľudí nosili na nosidlách. Podlaha pod nami bola zo skla a v hrobke ležala figurína kniežaťa aj s vecami, s ktorými ho pochovali, napr. spoločenská hra, lieskovce a predmety dennej hygieny. Pozreli sme si tiež výstavu Havrany a ich príbuzní, kde sme sa dozvedeli, aké sú havrany inteligentné. A na záver nesmela chýbať zmrzlina.
Tamara Jurášová, 6.A
Svetový deň vody 2024 - Voda pre mier
- 1
Liptovská vodárenská spoločnosť, a .s., Liptovský Mikuláš vyhlásila výtvarnú súťaž pre žiakov základných škôl. Motívom súťaže bolo nakresliť mandalu ako symbol dôležitosti vody dostupnej pre všetkých ľudí a podpory života v mieri a harmónii. Do súťaže sa zapojilo 10 škôl a z celkového počtu 107 prác naša žiačka 6. ročníka Viktória Kratková obsadila pekné 2. miesto. Veľké poďakovanie patrí všetkým zúčastneným žiakom našej školy.
EXKURZIA 7.A a 7.B
- 1
Vo štvrtok 9. mája 2024 sme sa my, žiaci 7.A a 7.B zúčastnili zaujímavej exkurzie, ktorú sme začali v Liptovskej vodárenskej spoločnosti v Liptovskej Ondrašovej – v čističke odpadových vôd a potom pokračovali na cyklochodníku, kde sa nachádzajú lužné lesy.
LVS zohráva dôležitú úlohu v živote prírody a teda aj každého z nás, pretože čistí odpadovú vodu z takmer celého okresu Liptovský Mikuláš a ako úžitkovú vodu ju vracia späť do rieky Váh.
Na začiatku exkurzie sme sa rozdelili podľa tried. 7.A sprevádzal areálom ČOV pán Spišiak a 7.B pani Petranová. Počas prehliadky areálu sme spoznali jednotlivé procesy čistenia odpadových vôd. Čistenie odpadovej vody začína mechanickým čistením, kde sa zachytávajú najprv väčšie a potom menšie tuhé látky, ktoré sa vo vode nachádzajú a veru to nebolo veľmi voňavé. Po zachytení menších tuhých látok a tukov preteká voda do veľkých nádrží, kde sa na dne usadzuje piesok a iné menšie nerozpustné látky, ktoré sú ťažšie ako voda.
Ďalšou fázou čistenia je na biologické čistenie, ktoré majú na starosti mikroorganizmy. Výsledkom čistenia vody je voda úžitková, ktorá je zbavená nebezpečných látok a tak vhodná sa vrátiť späť do rieky.
V laboratóriu sme sa dozvedeli ako sa kontroluje kvalita vody, ako je možné zistiť, aké látky a v akom množstve sa vo vode nachádzajú. Veľmi nás zaujalo, ako sa meria pH a farebné zmeny pri použití látky, ktorá sa volá indikátor. Pani laborantka nám ukázala, ako vyzerajú odpadové vody z rôznych miest voda pred procesom čistenia vody v čističke a po jej skončení. Bol to veru riadny rozdiel.
Exkurzia v čističke odpadových vôd bola veľmi zaujímavá a aj poučná. Veľa krát si neuvedomujeme, čo všetko vylejeme alebo hodíme do toaliet, či do umývadla a aké zložité je potom tieto látky z vody odstrániť.
Naša exkurzia potom pokračovala na cyklochodníku pri ČOV, kde sa nachádzajú lužné lesy. Mohli sme pozorovať vtáctvo, ktoré v týchto lesoch žije ako aj rastliny, ktoré sa tam nachádzajú. Ochutnali sme aj mladú žihľavu.
Plný dojmov sme sa peši vrátili do školy.
Z. Kyzeková, 7.A, R. Oginčujová a K. Machajová, 7.B
Dopravná súťaž
Dňa 16.5.2024 si žiaci 2.-4.ročníka zmerali sily v dopravnej súťaži. Súťažilo sa v štvorčlenných družstvách. Každé družstvo absolvovalo jazdu zručnosti na bicykli, otázky so zdravotnej prípravy a dopravnej výchovy. Najúspešnejšie bolo družstvo 4.A triedy.
Po ukončení súťaže si aj ostatné deti vyskúšali jazdu na bicykli s prekážkami.
Školský výlet – 2.A, 2.B – zábavný park „Fantázia“
- 9
Dňa 15.5.2024 žiaci 2.A a 2.B boli na školskom výlete v najväčšom zábavnom tematicko – náučnom parku Fantázia v Liptovskej Ondrašovej. Vstúpili do sveta Fantázie, kde na nich čakalo neskutočné množstvo zážitkov a zábavy, ktoré park ponúka cez interierové aj exterierové atrakcie a expozície.
Deň matiek
- 38
ZUŠ - exkurzia
Dňa 10.05.2024 sme s deťmi zo ŠKD zavítali do ZUŠ J.L.Bellu v Liptovskom Mikuláši, ktorá nás privítala svojimi otvorenými dverami. Deti si mohli vyskúšať prácu s hlinou, linoryt, či tkanie na krosnách. Neskôr si mohli vypočuť hudobný prejav a tiež si skúsiť niečo pekné nakresliť. Deň sme zakončili sladkou bodkou v cukrárni.
Technika 5.A
- 2
OK Kinderiády
- 1
Vo štvrtok 9.5.2024 sa naši žiaci (8 žiakov – po dvoch z každého ročníka) zúčastnili okresného kola Kinderiády, kde súťažilo 15 škôl.
Žiaci pretekali v kategóriách podľa ročníkov
2.ročník : skok z miesta, beh na 60 m
3.ročník: hod plnou loptou, beh na 60 m
4.ročník : hod kriketovou loptičkou, beh na 60 m
5.ročník: skok do diaľky, beh na 60 m
Terézia Váleková /2.ročník/ sa umiestnila vo svojej kategórii 2x na treťom mieste – skok z miesta a beh na 60m. Barbora Mateášová vo svojej kategórii 3.ročník vyhrala beh na 60 metrov. Adela Blaščíková získala v hode kriketkou 2. miesto vo svojej kategórii /4.ročník/.
Nielen umiestneným, ale aj ostatným súťažiacim ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy.
Návšteva Obecného úradu v Bobrovci
- 1
V týždni od 22.4 do 26.4.2024 sme spoločne s triedou 6.A navštívili obecný úrad v Bobrovci. Keď sme prišli, privítala nás pani Grajková a pán starosta. Potom sme vošli do obradnej miestnosti, kde nám pani Grajková začala rozprávať o histórii Bobrovca. Dozvedeli sme sa aj rôzne zaujímavosti o Bobrovci, napr. že dakedy boli v Bobrovci bobrovecké trhy. Mali sme možnosť nahliadnuť aj do bobroveckej kroniky a tak sme sa dozvedeli aj aké zaujímavé udalosti, ktoré sa stali napríklad pred desiatimi rokmi. Na konci ku nám prišiel pán starosta a odfotili sme sa s ním. Dostali sme pohľadnice a báseň o Bobrovci. Potom sme sa rozlúčili a mali sme zaujímavú občiansku náuku za sebou.
Zuzanna Lis 6.B