Dňa 27.10.2017 sa v našej ZŠ Bobrovec konalo jesenné účelové cvičenie (ochrana života a zdravia), ktorého sa zúčastnili žiaci II. stupňa. Bolo zamerané na dopravnú výchovu, zdravotnú výchovu, ako sa správať a prežiť v prírode, na orientácia a pohyb v prírode pomocou buzoly a na ochranu prírody človekom.
Pomoc poskytli pracovníci OR PZ Lipt. Mikuláš, ktorí uskutočnili dopravnú výchovu, ďalej členovia Skautského klubu z Liptov. Mikuláša, ktorý žiakom pripravili pohybové aktivity, ukázali a naučili našich žiakov ako sa správať v prírode, ako sa v nej orientovať a vykonali aj zdravotnú výchovu. Žiaci 7., 8. a 9. ročníka sa zúčastnili prednášky Ochrana prírody, ktorú vykonal p. Ballo z Bobrovca. Nechýbala ani ukážka dobrovoľných hasičov z Bobrovca, ktorého členmi sú aj naši žiaci. Predviedli požiarny útok a následne starší členovia DHZ Bobrovec odpovedali na otázky žiakov. Taktiež mala byť vykonaná ukážka výcviku a ukážky práce so služobnými psami pracovníkov služobnej kynológie OR PZ Liptov. Mikuláš, ale z dôvodu plnenia iných dôležitých úloh, ktorými zabezpečujú ochranu života, zdravia a majetku občanov, táto nemohla byť uskutočnená.
Celé cvičenie bolo rozdelené do 6. stanovíšť.
Stanovište č. 1 - Dopravné ihrisko, kde pracovníkmi OR PZ Liptovský Mikuláš boli našim žiakom vysvetlené základné zásady bezpečnosti na cestách ( dopravné značenia, riešenie križovatiek, ako sa správať na ceste a pod). Svoje teoretické znalosti si žiaci mohli priamo vyskúšať na našom dopravnom ihrisku na kolobežkách, kde bola doprava riadená príslušníkom Policajného zboru.
Stanovište č. 2 - Prekážková dráha, ktorú postavili členovia Skautov z Liptovského Mikuláša. Žiaci plnili rôzne zábavné a pohybové úlohy. Toto stanovisko malo u žiakov najväčší kladný ohlas.
Stanovište č. 3 - Prednáška „Ako sa správať v prírode!“ - ako sa v nej orientovať, ako zistiť bez pomoci kompasu, buzoly svetové strany a pod.
Stanovište č. 4 - Zdravotná výchova, kde žiaci po teoretickej prednáške si mohli v praktickej časti vyskúšať, ako sa poskytuje prvá pomoc pri bežných zraneniach a úrazoch , ako sú napr. zastavenie krvácania, fixáciu zlomenín alebo iných poranení.
Stanovište č. 5 - Orientácia pomocou buzoly v prírode a v teréne. Na tomto stanovisku si žiaci mohli vyskúšať a preveriť svoje znalosti z topografie a práce s buzolou. Zopakovať si a spoznať širšie okolie Bobrovca, ako sú najznámejšie pohoria, doliny a vrchy, ktoré obkolesujú obec Bobrovec a celý Liptov.
Stanovište č. 6. - Toto stanovisko bolo určené pre žiakov 7. 8. a 9. ročníka, kde absolvovali prednášku „Ochrana prírody“ a dozvedeli sa od p. Ballu zaujímavé veci ohľadom tejto problematiky.
Na záver sa chceme poďakovať za spoluprácu a perfektne vykonanú prácu pracovníkom Okresného riaditeľstva Policajného zboru Liptovský Mikuláš, Skautom zo 127 zboru z Liptovského Mikuláša, Dobrovoľnému hasičskému zboru z Bobrovca - jeho členom, ako aj našim žiakom, ktorí sú členovia DHZ Bobrovec a p. Ballovi z Bobrovca.
Pevne verím, že informácie, rady, praktické znalosti a zručnosti, ktoré žiaci počas jesenného účelového cvičenia získali, využijú aj v reálnom živote pri riešení rôznych životných situácií.
Mgr. Juraj Ďurica