Počas jesenných mesiacov sme sa rozhodli v ŠKD vytvárať z vecí, ktoré nám príroda ponúkla. Vyrobili sme krásne jesenné svietniky, ale napríklad aj krmítka pre vtáčiky. Pobyt vonku sme si spríjemňovali aktivitami a hrami.
Novinky
Naša jeseň v ŠKD
- 5
Hodiny dejepisu u piatakov
- 9
Naši šikovní piataci sa od začiatku školského roka zoznamujú s novým predmetom dejepis. Postupne sa zoznamujeme s historickými obdobiami, historickými pamiatkami a prácou historika.
Vyskúšali sme si podpísať sa v hieroglyfoch, klinovom písme, či v hlaholike. Skúšali sme čítať brailovo písmo, ale i jednu z najstarších listín v slovenskom jazyku, ktorá bola napísaná v roku 1493. Práca historika nie je len sedieť a čítať, historik musí poznať aj tajomstvá ochrany a zachovania pamiatok. Naša knižnica sa premenila na archívnu dielňu, v ktorej sme spoločne očistili a opravili staré knihy.
Všetci si zaslúžia obrovskú pochvalu za odvahu skúmať nové veci.
Školské kolo OANJ
Dňa 21.11.2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Svoje vedomosti si v nej otestovalo 24 žiakov z ôsmeho a deviateho ročníka. Olympiáda sa skladala z dvoch postupových kôl – v prvom si žiaci zmerali sily v počúvaní, používaní slovnej zásoby a gramatike. Z tohto kola postúpilo do ďalšej časti sedem najlepších žiakov. V druhej časti nám úspešní riešitelia predviedli svoje rečnícke schopnosti. Čakali na nich dve úlohy – v prvej bolo ich úlohou za 2 minúty vymyslieť príbeh na základe obrázku, ktorý mali k dispozícii, a 3 minúty o ňom rozprávať. Ich druhou úlohou bolo hranie rolí – žiaci mali zahrať dieťa, ktoré presviedča svoju mamu, aby mu kúpila exotické zvieratko a trojminútovým dialógom s vyučujúcou dokázať schopnosť argumentovať v angličtine. Všetci žiaci sa s týmito úlohami popasovali statočne a skončili ako úspešní riešitelia. Po zrátaní bodov za obe časti je poradie nasledovné: na 3. mieste sa s 57 bodmi umiestnila Dorota Blaščíková (8.B), na 2. mieste sa so 60 bodmi umiestnil Filip Pieter (8.B), víťazom a zároveň postupujúcim do okresného kola sa stal Jakub Kuna (8.A) s 61 bodmi. Zúčastneným ďakujeme za účasť a víťazovi gratulujeme! 😊
Imatrikulácia prvákov
- 13
Dňa 20.11.2024 sa uskutočnila imatrikulácia našich prváčikov. Pripravili sme si pre nich niekoľko aktivít, ktorými sme ich privítali do nášho školského kolektívu. Aktivity boli zamerané na pohyb, poznatky zvierat, rozprávkových postáv či viazanie šnúrok. Zároveň dúfame, že sa im prijatie páčilo a prajeme im veľa šťastia do ďalších rokov na našej škole.
Kolektív IX.A
Týždeň vedy a techniky - Tajomstvá mikrosveta
- 20
V utorok 12.11.2024 sa naši žiaci z 5.A a 5.B triedy zúčastnili exkurzie z biológie. Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky sa toto podujatie s názvom “Tajomstvá mikrosveta“ uskutočnilo v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Podujatie bolo zamerané na pozorovanie mikroskopických detailov prírody pomocou špičkových digitálnych mikroskopov. Žiaci si prezreli napríklad palístok machu, kvasinky, výtrusy z drevokaznej huby. Okrem toho si mohli chytiť živú kobylku. Nakoniec navštívili aj živočíšnu časť expozície, kde ich najviac zaujali zvuky zvierat, medvedí brloh a rôzne interaktívne hry.
Kvalifikačné kolo vo futsale žiakov ZŠ
Kvalifikačné kolo vo futsale žiakov bolo relizované dňa 12.11. 2024 v telocvični v ZŠ Bobrovec. V našej skupine sa zúčastnili žiaci zo ZŠ Miloša Janošku, žiaci zo ZŠ M.R.M a naši žiaci zo ZŠ Bobrovec. Hralo sa podľa platných pravidiel futsalu. Herný systém bol 4+1 a hrací čas bol 2x 15 minút. Našu školu reprezentovali Adam Beťko, Martin Čatloš, Milan Gajan, Jaroslav Grajko, Michal Hamrák, Victor Jílek, Tomáš Kmeť, Jakub Kuna, Nikolas Kuna, Michal Meššo.
Výsledky zápasov ZŠ Bobrovec: ZŠ Bobrovec – ZŠ M.R.M
Výsledok: 2:3
Góly ZŠ Bobrovec: Kmeť, Beťko
ZŠ Bobrovec – ZŠ Miloša Janošku
Výsledok: 3:7
Góly ZŠ Bobrovec: Kmeť, Gajan, Gajan
Žiaci ZŠ Bobrovec skončili na treťom nepostupovom mieste. Na okresné kolo postúpili žiaci ZŠ Miloša Janošku.
„Choď ako môžeš“ – beh do vrchu
- 23
9.11.2024 sa konal 41. ročník behu do vrchu „Choď ako môžeš“. Osemnásť žiakov našej školy sa nielen zúčastnilo, ale niektorým sa podarilo získať medailu a vecnú cenu. A veru nebolo to jednoduché. Bežalo sa od Bobroveckého kameňolomu až do Červenca na trati dlhej 3,7 km s prevýšením 600m! Súťažili v dvoch kategóriách – mladší žiaci a žiačky (2018 -2015) a starší žiaci a žiačky (2014 -2009).
Najlepší čas z našej školy dosiahol Michal Brna (4.A), ktorý dobehol do cieľa za 34 min a umiestnil sa na 2. mieste! V tejto kategórii – starší žiaci – si vynikajúco počínal aj Jakub Mikušiak (5.A)- 5. miesto a Michal Kello (7.A) -7. miesto.
V kategórii mladších žiakov si Filip Šinko (3.A) s časom 40 min vybojoval krásne 2. miesto a Adam Sedlačko (3.A) 3. miesto s časom 44 min. Tesne za ním (4. a 5. miesto) patrilo Tomášovi Brnovi (2.A) a Alexandrovi Daubnerovi (2.A).
Sestry Kello súťažili v kategórii mladších žiačok a Soffii (4.A) sa podarilo za 51 min vyhrať 1. miesto. (Aj keď oficiálne výsledky zaznamenávajú 2. m., ale nastala chyba zo strany organizátora). Tým pádom mladšia Viktória (1.A) bola štvrtá.
Najpočetnejšiu skupinu s vysokou konkurenciou tvorili staršie žiačky (2014 – 2009). Najlepšie z nich obstála Laura Marková (9.A) s časom 46min a obsadila 8. miesto. Môj obdiv a uznanie patrí aj ostatným dievčatám, ktoré prekonali svoje limity a úspešne dorazili do cieľa: Sara Corpus (5.B), Lilien Labancová (6.A), Zuzana Hriadelová (7.B), Karolína Kello (7.A), Bronislava Bellušová (5.A), Paula Šinková (5.B), Emília Majcherová (5.B) a Tereza Oginčuková (5.B).
Všetkým našim pretekárom patrí veľká gratulácia a samozrejme aj sľúbené jednotky!!!! 😊
Domčeky pre myšky
- 1
Detailné spracovanie myšacej komory si vyžadovalo veľa trpezlivosti od našich šiestakov. Ale uznajte, ich jesenné diela sa vydarili. Naživo ich môžete obdivovať na výstave v chodbe druhej budovy základnej školy!
Indonézia – sopečná odysea
- 3
V ôsmom dieli vzdelávacieho programu Svet okolo nás sme sa so šiestakmi a siedmakmi 7.11.2024 vydali na zážitkovú cestu do Indonézie, ktorá sa rozprestiera ako smaragdové drahokamy v okolí rovníka v oblasti Ázie a Oceánie. Vstúpili sme do sveta kde vzrušenie stretáva exotiku, kde príroda spieva svoje najkrajšie melódie a kultúra je tak rozmanitá ako dúha na oblohe po letnom daždi.
Predstavte si, že s každým ostrovom príde nový jazyk, nový tanec, nový zvyk. Ponorili sme sa do hlbokých tradícií Mentawajov, pocítili horúcu vôňu dajackých lesov a s pokorou sa priblížili k posvätným pohrebným obradom Torajov. Predstavte si ranné slnko, ktoré sa zrkadlí v plytkej vode plávajúceho trhu v Banjarmasine, a rytmus balijského tanca kečak, ktorý vás zvedie a odnáša do hinduistickým chrámov.
Ale táto odysea nekončí pri tónoch a kultúrach. Zažili sme dobrodružstvo na vrchole sopky, kde srdce Zeme dýchne sily a vášne, a očarujúce stretnutie s divokým svetom orangutanov, hľadali tajomnú rafléziu - kvet, ktorý je najväčší na svete...
Toto vzrušujúce putovanie po Indonézii nás obohatilo a už sa tešíme na ďalšie predstavenie!
Informatická súťaž i-Bobor
Po prázdninách sme opäť, tak ako každý rok začiatkom novembra, súťažili v celoslovenskej informatickej on-line súťaži i-Bobor. Diplom úspešného riešiteľa získalo 22 žiakov!
V pondelok 4.11.2024 súťažili ôsmaci a deviataci a zmerali si sily s 24 217 súťažiacimi na celom Slovensku. Aby sa stali úspešnými riešiteľmi, museli získať určitý počet bodov.
Úspešnými „kadetmi“ sú Filip Pieter z 8.B, ktorý porazil takmer 99% súťažiacich, Dorota Blaščíková z 8.B 98%, Andrej Vrabec z 8.B 96%, Andrej Šúlek z 9.A 95%, Nina Močiliaková z 8.A 94% a Jakub Kuna z 8.A 91%. Tento rok boli úlohy v tejto kategórii tak náročné, že úspešných riešiteľov bolo necelých 12%, preto si uznanie zaslúžia aj žiaci, ktorí prekonali aspoň 80% súťažiacich. Sú to Sofia Rusinová z 8.A, Timotej Labaška z 9.A, Victor Jílek z 8.B a Michal Meššo z 9.A.
V stredu 6.11.2024 súťažili šiestaci a siedmaci. V tejto kategórii „benjamínov“ máme 9 úspešných riešiteľov a riešiteliek.
Úspešní sú Michal Birvoň zo 6.A, ktorý prekonal 97% z 29 211 súťažiacich, Viktória Kratková zo 7.B 87%, Zuzanna Lis zo 7.B 85%, Jakub Válek zo 7.A 81%, Timea Králiková zo 7.B 79%, Juraj Dančo zo 7.A 79%, Nela Ďuricová zo 7.B 77%, Michal Dančo zo 6.A 77% a Michal Kello zo 7.A 75%.
Nakoniec v piatok 8.11.2024 súťažila tradične najpočetnejšia skupina, až 32 774 štvrtákov a piatakov.
Martin Roth z 5.B porazil 94% súťažiacich, Danika Vydarená z 5.B 87%, Tereza Hánová zo 4.A 87%, Matej Trizna z 5.B 87%, Sofia Kello zo 4.A 79%, Barbora Mateášová zo 4.B 74% a Paula Šinková z 5.B 74%.
Všetkým menovaným srdečne blahoželáme a všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť na súťaži.
Info o súťaži na ibobor.sk
Záložka do knihy spojuje školy = Záložka do knihy spája školy
Tak, ako každý rok, aj tento sme našich žiakov zapojili do 15.ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy = Záložka do knihy spája školy
Do projektu sme zapojili celú školu, čiže prvý aj druhý stupeň. Téma toho ročníka mala názov: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat. Knihy, ktorými sa žiaci inšpirovali, boli knihy pre malých i väčších. Inšpirovali sa knihami aj z našej školskej knižnice, napr. Bambi, Včielka Maja, Ako išlo vajce na vandrovku, Myšiak Edgar, knihy od Holly Webba, Harry Potter, Lady a Tramp, Malý princ... Z aktivít na podporu kreatívneho čítania sme najčastejšie realizovali aktivity v školskej knižnici. Boli to napríklad hodiny literatúry zamerané na čítanie, tvorbu textu alebo básne, dokončenie príbehov, čítanie s následnými úlohami či tvorba projektov o knihe. Tento rok sme dostali partnerskú školu zo Slovenska, a to ZŠ J. Hollého, Borský Mikuláš. Po vzájomnej komunikácii sme si na konci mesiaca október vymenili 100ks záložiek, ktorými sa deti navzájom potešili. Do balíčka sme okrem zalaminovaných záložiek pribalili aj list s poďakovaním, materiály o našej obci a života v nej spolu s fotkami.
Exkurzia Tatrín
- 5
V piatok 25.10. 2024 sa žiaci ôsmych ročníkov zúčastnili Literárnej exkurzie v Tatríne. Expozícia sa nachádza na Námestí Žiadostí slovenského národa v jedinečnom komplexe budov napojených na mikulášsky evanjelický kostol z roku 1785. Žiaci sa dozvedeli o založení spolku Tatrín, ako predchodcu Matice slovenskej, jeho pôsobení či osobnostiach. Medzi najvýraznejšie patrili kňazi M. Blaho, M.M. Hodža, J. Janoška... Naši ôsmaci sa ocitli v autentických priestoroch s dobovým nábytkom, množstvom kníh i obrazovým materiálom, ktoré dokumentujú dôležité postavenie Liptovského Svätého Mikuláša ako jedného zo stredísk národného i politického života na Slovensku v polovici 19.stor. V expozícii je umiestnená aj Historická knižnica Tranoscia – dedičstvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Na záver sme prešli do evanjelického kostola, v ktorom nám pán farár Bochnička porozprával pár zaujímavostí viažucich sa na kostol.
PONOŽKOVÝ OKTÓBER - DARUJ PONOŽKY
Do konca mesiaca bude prebiehať krásna charitatívna akcia „Ponožkový október“. V centrách pre pomoc ľuďom v núdzi je tohto sortimentu nedostatok a práve preto vznikla táto akcia, ktorá sa šíri medzi dobrovoľníkmi a firmami už niekoľko rokov. Tento rok sme sa rozhodli pripojiť k tejto pomoci aj my. Ponúkame všetkým, ktorí by sa chceli tejto akcie zúčastniť, možnosť prispieť novými ponožkami /rôzne veľkosti, farby/ do krabice, ktorá bude umiestnená na chodbe školy na druhom stupni od 16. 10. 2024 do 31. 10. 2024. Následne zbierka bude odovzdaná do charitatívneho zariadenia.
Veríme, že sa k nám pridáte a škatuľu naplníme s dobrým pocitom pomoci pre druhých.
Ďakujeme, vyzbieralo sa 40 ks párov ponožie. Boli odovzdané na Červený kríž a do Centra pre rodiny s deťmi.
Tematické dni - Fenomény sveta- VODA
- 12
V dňoch 28.-29.10.2024 sme na II. stupni realizovali tematické dni zamerané na obsah predmetu Fenomény sveta – VODA. Voda je súčasťou kurikula rôznych všeobecno-vzdelávacích predmetov (fyziky, chémie, geografie, biológie, dejepisu). Hlavnou myšlienkou predmetu je expedícia, pri ktorej žiaci vlastným aktívnym bádaním a zážitkovým vyučovaním postupne objavujú fenomén vody z rôznych uhľov pohľadu. Tieto uhly pohľadu sú označované ako perspektívy. Obsah je rozdelený na 4 perspektívy (Ako funguje? Ako nás ovplyvňuje? Akú má históriu? V čom je jedinečná?) a 12 vzdelávacích modelov. My sme si z nich vybrali 10. Podľa toho boli žiaci rozdelení do 10 skupín. V každej skupine boli žiaci z rôznych ročníkov (5.-8. ročníka). Žiaci 9. ročníka jednotlivé skupiny sprevádzali. Naše pani učiteľky a páni učitelia si pripravili k daným vzdelávacím modelom rôzne vzdelávacie aktivity či už z Fenoménov sveta alebo svoje vlastné (videá, úlohy na výber správnych odpovedí, riešenie tajničky, puzzle, úlohy na priraďovanie, výber odpovedí – pravda, nepravda, doplňovačky, prešmyčky a chemické pokusy s vodou, dokonca si precvičili aj matematiku – premenu míle na metre a zaokrúhľovanie čísel). Žiaci sa učili jednotlivými aktivitami spoznávať, spracovávať jednotlivé informácie, zdôvodňovať, uskutočniť jednoduchý pokus, argumentovať a zaujať postoj k danej problematike.
Deň jablka v ŠKD
- 7
Jablko je zdrojom vitamínov, či iných zdraviu prospešných látok.
Je svetovo najobľúbenejším a najzdravším ovocím.
Platí o ňom porekadlo: ,, Jablko denne zjedz, udržíš od seba lekára preč! "
My sme si v ŠKD tiež na jabĺčkach pochutili. Skvelé pochúťky nám prišiel pripraviť pán kuchár J. Palkovič.
Verím, že sme všetci strávili chutné popoludnie
Jabĺčkový deň
Svetový deň jabĺk sa každoročne oslavuje 21. októbra a pripomína nám dôležitosť tohto ovocia pre zdravú výživu. Žiaci I. stupňa na našej škole si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami. Zisťovali, že jablká sú bohatým zdrojom vitamínov a vlákniny, čím prospievajú ich zdraviu. Tvorili projekty, ale aj kreslili jablká, čo rozvíja ich kreativitu a umelecké cítenie. Vyučovanie zavŕšili výstavou a ochutnávkou jabĺk v triedach. Tento deň bol skvelou príležitosťou, ako deti viesť k zdravému stravovaniu a uvedomeniu si významu prírodných zdrojov.
Výlet 5. A na Vodopád skok v Mlynickej doline.
- 11
Sobota, je pre žiakov dňom oddychu od školy a vylihovania v postieľke, no my z 5. A sme sa rozhodli tento deň stráviť pohybom.
14 piatakov spolu s niektorými rodičmi, bývalými deviatakmi Ľubkom, Olinom a Jurkom sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier na Vodopád skok.
Na Štrbskom plese nás privítalo krásne slnečné ráno s úžasnými výhľadmi na Vysokú, Dračí štít, Štrbský štít, či hrebeň Solísk. Turistickým krokom sme prekonali výškový rozdiel 410, aby sme sa dostali k Vodopádu skok, ktorý je tretím najvyšším vodopádom vo Vysokých Tatrách. Zo skalného prahu vo výške 1789 m padá 25 m. Pri vodopáde sme sa pofotili, pochutnali sme si na dobrotách, ktoré sme si priniesli, vyhriali na slniečku a takto posilnení sme sa tou istou trasou vrátili späť na Štrbské pleso.
Pretože sme mali chvíľu času, oddýchli sme si chvíľku pri Jazierkach lásky, ktoré sa nachádzajú neďaleko Štrbského plesa.
Verím, že si všetci užili výlet podobne ako ja. Musím všetkých piatakov pochváliť, že vládali a boli naozaj super. Ďakujem aj všetkým dospelákom, aj chalanom z bývalej deviatky, ktorí boli s nami.
Určite si podobný výlet ešte zopakujeme.
Jana Prádelová, tr. uč. 5.A
Hry v ŠKD
Počas pobytu v ŠKD trávime náš čas aj von, kde sa spoločne hráme, zabávame a hlavne si užívame krásne počasie.
Prírodné tvorenie v ŠKD
- 7
V piatok 18.10.2024 sme v ŠKD využili pekné počasie a vybrali sme sa von. Rozvíjali sme našu kreativitu a z prírodných materiálov, ktoré sme našli na školskom dvore sme vytvárali krásne obrazy. Každý nápad bol originálny- vidíte sami, a preto sme každý aj odmenili.
Jesenná kytica kvetov
- 11
Na technickej výchove sa žiaci 9. a 7. ročníka zapojili do tvorby obrazu jesennej kytice. Využili sme šišky z borovice, konáriky, farebné listy, kôru zo stromov a iné prírodniny, ktoré sme dotvorili farbami a vznikli nádherné jesenné diela!