Práce našich žiakov
Školstvo v dvoch krajinách Európy
Hoci Francúzsko a Slovensko sú dve demokratické krajiny v Európskej únii a sú od seba vzdialené necelých tisíc kilometrov, existujú v nich viditeľné rozdiely.
Školstvo je dôležité pre každú krajinu, ktorá ocení každý pár šikovných rúk, logické myslenie a ostatné vedomosti, ktoré nás škola naučí. Či si to priznáme dnes, zajtra, alebo o pár rokov, škola je nevyhnutná. Raz určite budeme na ňu spomínať v dobrom, veď je to veľká časť nášho detstva. Ale je to školstvo podobné všade?
Ak by som chcela poukázať na naozaj extrémne rozdiely, pravdepodobne by som porovnávala naše školstvo so školstvom v Afrike. Ale rozdiely nájdene aj medzi dvoma krajinami Európy. A nie je to len jazyk čo sa zmení. Asi prvú vec, čo by som spomenula sú hodiny trávené v laviciach. Vo väčšine slovenských škôl je vyučovanie len dopoludnia, zatiaľ čo francúzske deti sú v školách až do pol piatej, okrem stredy, kedy poobedné vyučovanie odpadá. Ten čas strávený v laviciach je vykompenzovaný dvojtýždňovými prázdninami viackrát do roka. Čo je lepšie? Neviem. Na Slovensku popoludní vidíš plno detí prechádzať sa ulicami a šantiť, čo vo Francúzsku vidíš len v čase prázdnin. Druhá vec, ktorá sa líši od slovenskej výučby, že hodiny dejepisu a geografie sú oveľa viac nacionalistické. V každom školstve sa odrazí história krajiny. Slovenská výučba geografie a dejepisu je viac rozsiahla na rozdiel od Francúzska, kde sa deti viac učia o svojich metropolách, ekonomike, histórii a o svojej krajine. Francúzske deti na základnej škole nepoznajú všetky krajiny Európy. A mladí ľudia nepociťujú túžbu spoznávať okolité krajiny ako mládež zo Slovenska. A to som spomenula iba dva rozdiely z mnohých.
Je veľmi zaujímavé ako tieto rozdiely v školskom systéme môžu ovplyvniť názory študentov a ich pohľad na svet.
Petra Plch, žiačka 9.A triedy,
študujúca vo Francúzsku a zároveň na Slovensku
školský rok 2017/2018